Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Przasnyszu

Aktualnie znajdujesz się na:

KOMUNIKAT ASF-1 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przasnyszu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu, informuje, iż w dniu 06 lipca 2023r. otrzymał powiadomienie od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Makowie Mazowieckim, o dodatnim wyniku w kierunku afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwie utrzymującym świnie zlokalizowanym w miejscowości  Stary Podoś, 06-210 Płoniawy-Bramura.

          W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko wirusa ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczenie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.

       W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu, przypomina o obowiązkach w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2021r. poz. 1485 z późn. zm), w szczególności: utrzymywanie higieny w gospodarstwie, odkażanie używanego sprzętu, w tym pojazdów, osobistego wyposażenia, odzieży i obuwia.

W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:

  1. Zgłaszać wszelkie niepokojące oznaki i objawy podejrzenia choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Przasnyszu lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem lub lekarzowi weterynarii w najbliższej lecznicy weterynaryjnej;
  2. Pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania;
  3. Nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu;
  4. Uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

 

W przypadku znalezienia padłego dzika należy:

  1. Oznakować miejsce znalezienia truchła dzika, aby ułatwić jego odnalezienie przez właściwe służby;
  2. Nie dotykać truchła i pozostawić je w miejscu znalezienia;
  3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przasnyszu lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub Policją lub miejscowego koła łowieckiego.
  4. Osobom mającym kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, nakazuje się stosowanie środków bioasekuracji, niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia.
  5. Osoby mające kontakt z dzikiem lub będące w jego pobliżu, przez 48 godzin po tym fakcie, nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
  6. Myśliwi zobligowani są do przestrzegania zasad higieny i bioasekuracji w łowisku.

 

 

W związku z zagrożeniem ASF zaleca się:

  1. Ograniczyć wchodzenie do lasu.
  2. Nie spuszczać psów ze smyczy;
  3. Nie pozostawiać w lesie odpadków żywnościowych;
  4. Nie wywoływać hałasu, który powoduje płoszenie dzików.

 

 Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod nr tel. 29 752 22 10

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu

Daria Gutowska

Metadane

Data publikacji : 07.07.2023
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Przasnyszu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Osoba udostępniająca informację:
Piotr Baran

Opcje strony

do góry